top of page

KAŇKŮV DŮM

Master_cak_realizace_09.jpg
Master_cak_realizace_03.jpg
Master_cak_realizace_01.jpg
Master_cak_realizace_02.jpg
Master_cak_realizace_04.jpg
Master_cak_realizace_05.jpg
Master_cak_realizace_07.jpg
Master_cak_realizace_06.jpg
EVOS0344.jpg
EVOS0414_edited.jpg

realizace - listopad 2016

foto -  Eva Vošická

Na nároží Národní třídy a Mikulandské ulice stojí Schirdingovský palác, kterému se taky říká Kaňkův dům. V roce 1838 stavbu zakoupil renomovaný pražský advokát Jan Nepomuk Kaňka. Vzápětí ji potom odkázal nadaci pro zchudlé pražské advokáty:) V roce 1953 bylo domem směrem na Národní třídu proraženo loubí a v roce 1990 byla do tohoto průchodu vsazena pamětní deska Miroslava Krátkého a  Otakara Příhody připomínající události ze 17. listopadu 1989.
V roce 2016 je loubí navráceno objektu, které mu historicky náleží a pamětní deska se přesouvá ze stísněného prostoru loubí na fasádu domu.
Našim záměrem je, aby krásné klenuté vstupní prostory zůstaly vnímány jako jeden celek a neztratily svoji historickou atmosféru. Proto vkládáme do prostoru moderní ojedinělé prvky, které zrcadlí jedinečnost třech částí vstupních prostor – vstupní halu, recepci a výstavní síň. Při hledání správných tvarů jsme vycházely z geometrie přepisů kleneb do půdorysu. Ořechový masiv a matná mosaz – materiály, které vyjadřují důstojnost a historický kontext a kombinace, kterou spojení advokacie s barokním domem vyvolává. V prostorách výstavní síně je stálá výstava historie české advokacie, a jako připomínku na 17. listopad navrhujeme i  veřejně přístupnou výstavu, kterou tvoří autentické fotografie  Tomkiho Němce.

bottom of page