top of page

RDDR

ext01_edited.jpg
ext03_edited.jpg
ext02_edited.jpg
06_edited.jpg
07_edited.jpg
05_edited.jpg
09_edited.jpg
10_edited_edited.jpg
int01_edited.jpg
int03_edited.jpg
int08_edited.jpg

autorská spolupráce - ing. arch. Tomáš Havlíček

návrh - 2013, realizace - 2019

foto -  Viktor Szemzö, archiv Muzeum a umění designu Benešov

Pozice nového domu na pozemku ctí urbanistické principy původního zastavění. Přízemní dům protáhlého obdélníkového tvaru je delší stranou přisazen k severozápadní hranici pozemku kolmo na komunikaci. Stejným způsobem jako sousední, byť často hodně přestavěné, původní domy, vytváří nový dům prostory předzahrádky, dvorku a vymezuje se podobně vůči komunikaci. Za domem zůstává protáhlá zahrada a sad. Vpředu na dvorku se počítá s přístřeškem pro auto a malou uzavíratelnou kolnou pro skladování.

Samotný dům je orientovaný především na jihovýchodní stranu do dvorku. Podél zalamované fasády s velkými okny do jednotlivých místností je protaženo průběžné zápraží, které je kryté přesahem střechy. Ze zápraží je také zhruba uprostřed vstup do domu. Vzadu na jihozápadní straně se dům krátkou plně prosklenou fasádou otevírá do zahrady. Přesah střechy v tomto místě kryje prostornou terasu, která velkoryse propojuje interiér s exteriérem. K sousednímu pozemku na severu se naopak obrací slepou fasádou bez oken.

S ohledem na to, že se postupem času změnily potřeby a priority bydlení ve vazbě domu k zahradě, k cestě a ke světovým stranám, je návrh vnitřní dispozice naprosto soudobý a v podstatě zcela převrací původní uspořádání chalupy – některé charakteristické momenty zůstávají. Do domu se vstupuje ze dvorku přes kryté zápraží, které je protažené podél celé dlouhé otevřené jihovýchodní fasády. Vstupní zádveří tvoří filtr. Oproti vstupu je střešní světlík, který prosvětluje střed dispozice a akcentuje pod ním umístěné akvárium. Vlevo od vstupu je obytná společenská část s kuchyní, jídelnou a krbem. V obytném pokoji je kromě pohodlného sezení počítáno ještě i s malým, stranou umístěným, pracovním stolem. Vpravo od vstupu je klidová část s pokoji. Pokoje se otvírají velkými okny přes zápraží na dvorek. Z obslužné chodby v klidové části domu je přístup i do technické místnosti, průchozí šatny a společné koupelny.   

bottom of page